• WEB podpora CAD/CAM systémov

1. Názov projektu

Web podpora vyučovania CAM systémov v drevárskych odboroch

2. Zameranie projektu

1. Vytvorenie tematického obsahu na web portáli, tematicky zameraného na podporu vyučovania CAM technológií v drevárskych študijných odboroch
          2. Zabezpečenie odborných školení na CAM obrábanie
          3. Vybavenie školiaceho miesta najnovším CAM softvérom

3. Stručná charakteristika súčasného stavu v oblasti, ktorá je predmetom navrhovaného projektu, vrátane identifikácie požiadaviek trhu práce

V rámci identifikácie požiadaviek trhu práce sa v komunikácii s konateľmi výrobných firiem v regióne (napr. Bučina DDD, Doka Drevo, Dremont, Drevonex, LD Interier, Stokat-M a iné) stretávame s ich požiadavkami na absolventov školy, ktorí sú hlavne odborne vedomostne kompetentní a schopní samostatne riešiť pracovné úlohy, majú preukázateľné zručnosti vo využívanía obsluhe nových technológií ( kde patria napr. aj zručnosti pri vypracovaní technickej dokumentácie pomocou PC, tvorba kódov pre CNC stroje a ich obsluha ), vedia zhromažďovať, spracovať a vyhodnotiť rôzne informácie z rôznych zdrojov ( internet, výstavy a veľtrhy, médiá, zákazník ) potrebné pre riadenie a plánovanie výroby.

V súčasnosti väčšina škôl nemá možnosť aplikovať vo vyučovaní CAM technológie, z dôvodu potreby veľkej finančnej investície do CAM zariadenia. Naša škola má CNC sústruh SUF 16 napojený na PC, ktorý slúži na vyučovanie CAM technológií. Toto prepojenie sme realizovali v rámci rozvojového projektu Grafické systémy v r. 2005.

1. Ciele, ktoré sa majú predkladaným projektom dosiahnuť

Zvýšia sa odborné kompetencie žiakov stredných odborných škôl drevárskeho zamerania a stredných odborných učilíšť používaním grafických systémov vo väzbe na identifikáciu požiadaviek trhu práce * drevárske školy zvýšia úroveň odborného vyučovania používaním obsahu web portálu so zameraním na CAM obrábanie v drevárskych odboroch prístupného pre všetky školy (návody (tutorialy), pracovné listy, fórum medzi učiteľmi i žiakmi)

školy drevárskeho zamerania budú používať CAM softvér na simuláciu CAM obrábania vo vyučovaní

vybraní učitelia z celého Slovenska získajú zručnosť v CAM obrábaní priamo na CNC stroji