• Prax škole, školu praxi

• RPIC vo Zvolene v kooperácii s partnerskými organizáciami ZSD SR, ZSŠ drevárskou vo Zvolene, SPŠ drevárskou v S.N.Vsi a ŠIOV v Bratislave začal k 1.3.2006 implementovať porojekt pod názvom:
          "Prax škole, školu praxi".
          Cieľovou skupinou projektu sú budúci absolventi drevárskych a nábytkárskych odborov stredných odborných škôl a pedagogický pracovníci, ktorí sa podieľajú na ich odbornom vzdelávaní a príprave.

Hlavný cieľ projektu je:
          Zvýšenie kvality odborného vzdelávania a prípravy žiakov stredných odborných škôl a jeho priblíženie potrebám trhu práce.
          Projekt je tiež zameraný na vytvorenie fungujúcich partnerstiev SOŠ so zamestnávateľmi a modernizáciu pedagogickej dokumentácie v súlade so štandardami povolaní, ktoré vypracujú zamestnávatelia.

Realizácia projektu: 1. 3. 2006 - 30. 4. 2008

Prínos a výstupy projektu:
          - vypracovanie štandardov povolaní v drevárskom a nábytkárskom priemysle
          - modernizácia pedagogickej dokumentácie podľa požiadaviek zamestnávateľov
          - vypracovanie a podpísanie rámcových zmlúv o spolupráci medzi ZSD SR
            a relevantnými VÚC, koncipovanie a podpísanie vykonávacích zmlúv o spolupráci
            medzi ZSŠ drevárskou vo Zvolene resp. SPŠ drevárskou v S.N.Vsi
            so zamestnávateľmi v regióne.

Popis projektu:
          V rámci projektu bude realizovaných 7 aktivít:
          1.  Vytvorenie štruktúry štandardov povolaní a stanovenie relevantných povolaní
          2.  Prieskum u zamestnávateľov v drevárskom a nábytkárskom priemysle
          3.  Vypracovanie štandardov povolaní
          4.  Porovnanie štandardov povolaní s pedagogickou dokumentáciou študijného
               odboru drevárstvo a nábytkárstvo
          5.  Vykonanie zmien v pedagogickej dokumentácii študijného odboru drevárstvo
               a nábytkárstvo
          6.  Zavedenie novej pedagogickej dokumentácie študijného odboru drevárstvo
               a nábytkárstvo do vyučovacieho procesu a monitorovanie jej dopadu
          7.  Vybudovanie dlhodobej partnerskej spolupráce škôl s členskými organizáciami
               ZSR SR

Realizáciou aktivít projektu sa vytvoria fungujúce partnerstvá medzi školami a zamestnávateľmi. Zvýšením kvality odborného vzdelávania a prípravy žiakov sa zvýši imidž školy, čím stúpne záujem o školu z pohľadu rodičov a žiakov. Zamestnávatelia budú mať kvalifikovanejších a zručnejších zamestnancov, čím sa zvýši ich konkurencieschopnosť. Z celospoločenského hľadiska klesne počet absolventov škôl v prípade, že nepokračujú v ďalšom štúdiu na vysokých školách, ktorí budú evidovaní ako nezamestnaní.